V dnešní zrychlené době nejčastěji používáme pěnu do koupele, případně soli či oleje. Nemělo by se to však s nimi přehánět. Je vždy dobré dát přednost výrobkům, které neobsahují různé chemické přísady, sloužící pouze k obarvení nebo navonění výrobku. Leckdy je nejjistější zhotovit si přísadu do koupele sami. Vždy však pouze v malém množství, neboť účinnost bylinných složek se časem snižuje, nebo zcela vytrácí.
Koupele léčebné.
1. Měsíčková. Vynikající koupel při kvasinkových a plísňových onemocněních. Hrst měsíčku, nebo tři sáčky čaje, přelijeme litrem vřelé vody a necháme stát. Poté přecedíme do vany. Také si můžeme vyrobit měsíčkový olej. Malé množství zalijeme olivovým olejem a necháme týden louhovat v temnu. Občas nádobu obrátíme. Takového oleje stačí trošičku a kůže je potom zdravá a hladká.
2. Tymiánová. Antibakteriální. Nálev připravíme ze lžičky sušené natě, chvilku povaříme. Olej připravíme jak v předchozím případě, stačí však mnohem menší množství.
3. Dobromyslová. Taktéž antibakteriální, urychluje hojivé procesy.
OLEJE UCHOVÁVÁME V TEMNU A VŽDY JICH DÁVÁME JEN PÁR KAPEK. SKLADUJEME MAXIMÁLNĚ DVA MĚSÍCE.
Koupele pročišťovací.
1. Jablečný ocet. Stačí půl hrnku do lázně. Uvidíte, jak budete mít krásné vlasy a po opakovaných koupelích i zdravější nehty.
2. Jedlá soda. Postačí půl sáčku do vany. Můžete nahradit i práškem do pečiva. Tato koupel dokonale pročistí vaše tělo do hloubky. Doporučuji však setrvat v ní maximálně 15 minut. Potom je vhodné natřít si pokožku krémem nebo olejem, neboť je vysušující. Olivový olej je i v tomto případě nejvhodnější. Je sice dost mastný, ale dobře se vstřebává. Postačí se po namazání zabalit do osušky či prostěradla a počkat deset minut.
Jak vidíte, krása nemusí být vždy drahá. Pokud máte možnost použít čerstvé bylinky, dejte větší množství.
A nepřehánějte to s dlouhými a častými koupelemi. Rychlá sprcha je někdy mnohem vhodnější a vaši pokožku tolik nezatěžuje, jako drhnutí mýdlem a máčení se v chemii.