Co se spadaným listím?


Způsobů, jak z travnatých ploch v zahradě uklidit spadané listí, je povícero. Stačí si jen vybrat ten nejoptimálnější způsob. Pokud je pozemek u domu menší, většinou stačí speciální hrábě, kterými lze zahrada potřebně vyčistit a listí uložit na kompost. A připravit si na příští rok takzvanou listovku. Která je, pokud se nechá během dvou až tří let dozrát, tím nejlepším hnojivem jak k ovocným stromům, tak keřům, květinám a dalším plodinám. Majitelé větších zahrad si často pořizují k tomuto účelu foukač na listí. Elektrický či benzínový. Jehož pomocí lze nasát, bez většího fyzického vypětí, do připojených vaků velkou hromadu listí. Kterou moderní vysavače zároveň i rozsekají na drobné částky. A tím urychlí jejich rozklad. Přidat do kompostéru je možné i posečenou trávu a kapalné hnojivo. Které ho prokypří. 

Podzim v zahradě

Mnozí zahradníci využívají spadané listí k mulčování trávníku. Stačí ho nechat na zemi a při sečení, nastavením mulčovacího nože, vytvořit s nadrcenou trávou jemný mulč. Který se rychle rozloží a vyživí trávník řadou cenných látek. V tomto případě je potřeba do kompostu přidat jenom listí odklizené z příjezdových cest a okrasných trávníků. Dokonce ani zafoukané z topolu či ořešáku není nutné nechat vyvážet. I ty udělají v přiměřeném množství potřebnou funkci. A pokud se nepodaří všechno listí zpracovat, je možné využít  biologickou likvidaci v městských kontejnerech.

Spadané listí

Další možností je nechat spadané listí nechat ležet na zahradě. Protože pokud zůstane ležet celou zimu, na jaře po něm nebude ani památky. A trávník poděkuje za dobrou výživu. Větší vrstva spadaného listí pod vzrostlými ovocnými stromy často vytvoří ochranu v zimních měsících jak pro ježky, tak pro další zvířata. Která se na podzim v zahradě vyskytují. A pokud je listí přihrábnuto k jeho kmeni, vytvoří nejen ochranu před mrazy. Ale dodá kořenovému systému i potřebnou výživu. Rovněž je možné listí využít při zazimování růží a dalších květin. Které by za nízkých teplot byly spáleny.