Ptáte se asi, jak to všechno funguje. Existují tedy mobilní aplikace, které fungují v operačním systému Android i IOS. Prostě si je zdarma stáhnete z Obchodu Play nebo Store pro IOS, do svého smartphonu a můžete je ihned začít používat. Funguje to tak, že si otevřete aplikaci a na základě úryvku písně, která se Vám líbí a dáte ji odposlechnout svému telefonu. Právě tato aplikace rozpozná interpreta a název Vámi hledané písně. A samozřejmě Vám všechny vytvoří historii hledaných skladeb, abyste je náhodou zase neztratili. Největší nevýhodou těchto aplikací je to, že musíte být připojeni k internetu či Wi-Fi jinak vyhledávání nebude možné.
Jaké aplikace stahovat?
Máme jich na výběr několik, tak například:
1. SHAZAM – Shazam je nejpoužívanější online aplikací, přes kterou vyhledáváme námi neznámou hudbu. Stačí otevřít aplikaci, spustit vyhledávání kliknutím na ikonu a Shazam za pár sekund pozná, jak se písnička jmenuje a kdo ji zpívá. Dále Vám nabídne, jestli si náhodou nechcete píseň zakoupit v Google Play, přehrát ji v aplikaci Spotify a jiných. Ve Shazamu si můžete vytvořit i svůj play list, na základě Vámi vybraných hudebních žánrů a hudebních skupin. Jen pozor! Vámi hledaná písnička musí být dostatečně nahlas, jinak ji Shazam neidentifikuje.
2. SOUNDHOUND – Soundhound je druhá nejpoužívanější aplikace na rozpoznání písniček a jejich interpretů. Postup je naprosto stejný. Pokud slyšíte píseň, kterou chcete rozpoznat, otevřete aplikaci, zmáčknete tlačítko Soundhound a on Vám ji s největší pravděpodobností identifikuje. Dále vám poskytne texty této písně, můžete to vše sdílet na sociálních sítích. Soundhound je od Shazamu jiný v tom, že pokud stisknete tlačítko Soundhound postačí, když píseň zabroukáte či zazpíváte vy sami a on ji najde. Což bývá velkou výhodou i při zapomenutí názvu písně, kterou máme rádi, jen si nemůžeme vzpomenout na její název nebo když někde slyšíme píseň, kterou bychom si rádi poslechli znovu, a není dostatečně nahlas, aby ji Soundhound rozeznal, tak postačí zapamatovat si její melodii a poté si ji doma v klidu vyhledat.
3. TRACKID – Je další aplikací, která umí rozpoznat hudbu, která je slyšet okolo Vás. Je to aplikace značky Sony, zprvu zamýšlená jen pro smartphony Sony. Nicméně dá se stáhnout pro všechny telefony. Tato aplikace je velice intuitivní a nabídne Vám totéž, co 2 předchozí.
4. AUDIOVYHLEDÁVÁNÍ OD GOOGLU – Google taktéž přišel se svou ikonkou v aplikaci. Nicméně tato ikona je součástí aplikace Google, kliknete ve svém smartphonu na vyhledávání Google a to Vám nabídne symbol noty. To znamená, že pokud na něj kliknete, začne odposlouchávat hudbu ve Vašem okolí. Je možné si přidat widget audiovyhledávání, který si stáhnete přímo v Obchodě Play a umístíte ho libovolně na svou domovskou obrazovku. V podstatě vám nabídne to samé, co všechny aplikace na rozpoznávání písní. Píseň si můžete zakoupit rovnou v Obchodě Play a on se postará o její přidání do Vaší hudební knihovny.
Tyto aplikace jsou velký přínosem. Bez nich by nebylo možné poslechnout si tu bezva písničku, která nám pořád zní v hlavě, ale my nevíme, jak se jmenuje, ani kdo ji zpívá. Štěstí je, že jsou velmi jednoduché na ovládání a zvládne je opravdu ovládat každý, kdo umí číst. Jistě těchto aplikací najdete víc, ale je pouze na Vás, jakou si vyberete, protože ve směs všechny umí to, co se po nich žádá.