Řada žen své každoměsíční krvácení doslova protrpí. Trápí je buď příliš silné, nebo slabé krvácení doprovázené bolestí hlavy, depresivními náladami, podrážděností, bolestí v podbřišku a celkovou tělesnou slabostí a únavou. Jiné ženy pro změnu trápí krvácení mimo pravidelný rytmus či poruchy rytmu menstruace. Což může být problémem v případě, kdy chce žena otěhotnět. Pokud ženě menstruace někdy zcela vynechává, je to rovněž problém.
Jaké jsou příčiny těchto komplikací?
Častou příčinou jsou poruchy v hormonálním systému. Sexuální hormony ovlivňují vyzrávání vajíčka a tvorbu estrogenu. Není-li vajíčko oplodněno, dochází k poklesu koncentrace hormonů v krvi a zániku připravené děložní sliznice. Její povrchová část je odloučena a odplavena s menstruační krví. Pokud však není hormonálně vše v pořádku, může být tento každoměsíční proces narušen a vést k celé řadě obtíží. Příliš silné krvácení bývá často vyvoláváno záněty, myomy nebo také vysokým krevním tlakem či ledvinovou slabostí. Vynechávání v pravidelném rytmu menstruace bývá způsobeno nedostatečnou výkonností vaječníků.
Přesnou diagnózu Vám však může stanovit pouze lékař, gynekolog. Pokud Vás trápí poruchy menstruace, není dobré čekat, že se to samo nějak upraví, ale raději hned vyhledejte svého lékaře, protože některé z uvedených příznaků mohou být následkem i vážnějších onemocnění.
Jak můžete svému tělu pomoci sama?
Pokud u vás lékař nezjistí žádné závažnější onemocnění a přesto vás i nadále trápí bolestivá či nepravidelná menstruace, je dobré zamyslet se i nad vlastním životním stylem. Někdy pomůže, dáte-li do pořádku své stravovací návyky i život celkově. Pomoci vám může kromě gynekologa, také psycholog. Trápí-li vás bolestivá menstruace, zkuste se ještě před jejím začátkem vyhnout silně soleným pokrmům, dopřejte si více ovoce a ovocných šťáv. Během menstruace pak zvyšte příjem vápníku a hořčíku, působí totiž proti křečím. Příjemná může být krátká horká lázeň s rozmarýnem, dojde totiž k uvolnění dělohy a křeče by měly polevit.