Kdo je ohrožen?
Statisticky nejnáchylnější skupinou jsou mladiství, ohrožen je ale prakticky každý. Internet se už dávno stal nedílnou součástí života celé populace a možnost být neustále a všude online tomuto problému jen nahrává. A nemusíte být nutně online hráč nebo notorický konzument obsahu sociálních sítí, někdy stačí i zdánlivě nevinné brouzdání po síti. Čím víc toho ve virtuálním světě shlédnete a načtete, tím větší je vaše chuť dostat toho víc. Ať už se to týká chatování, seznamek nebo třeba internetových nákupů.
Příznaky
Stejně jako u ostatních závislostí, i v tomto případě jde o jakýsi únik z reality. A i tady existuje několik znaků, podle nichž lze závislost poznat:
· Priority. Vašeho potěšení se nevzdáte, ani když vám to působí potíže v práci, studiu nebo sociálních vztazích. Ostatní zájmy jdou taktéž stranou. Hlavně zůstat online!
· Absťák.Ano, i při nemožnosti se připojit můžete zakusit psychické abstinenční příznaky, od záchvatů vzteku až po skleslost nebo dokonce depresi.
· Zvyšování dávky.Postupem času zjišťujete, že čas, který trávíte na síti, se neustále prodlužuje. Bezcílně brouzdáte internetovým světem, aniž byste hledali něco smysluplného.
· Vnitřní rozpolcenost.Jste si vědomi toho, o kolik času a prožitků vás internet připravuje, ale blikajícímu displeji nejste schopni odolat. Ani s vědomím problémů, které to s sebou nese.
Jak z toho ven?
Pokud máte podezření, že z vašeho života ukusuje internet zbytečně velké sousto, nastavte si pevná pravidla, jak a kdy ho užívat. Cíle by to měly být jasné, ale ne příliš tvrdé, postupem času na nich můžete zapracovat. V této chvíli už máte napůl vyhráno. Přiznali jste si problém a chcete ho řešit, i když cesta může být ještě dlouhá.
1. Zabavte se. Uvědomte si, která denní doba je v tomto ohledu pro vás nejkritičtější a naplánujte si výlet, návštěvu kina, sportovní klání, kupte si zajímavou knihu.
2. Vraťte se do reality. Najděte si přátele mimo online svět, zkuste oslovit vhodný protějšek jen tak v kavárně. Dejte si závazek, že se budete kolem sebe víc usmívat.
3. Nebojte se požádat o pomoc.Pokud si sami netroufáte se závislosti zbavit, požádejte o pomoc rodinu nebo přátele. Existují i aplikace, které budou čas strávený online hlídat za vás. Ke zvážení je samozřejmě i pomoc odborná.